Banki Żywności w Tczewie: Turze, Rukosin 4

KRS 0000164712

biuro.tczew@bankizywnosci.pl

bztczew@wp.pl

Pierwszy, tczewski Manifest Przeciwko 
Marnowaniu Jedzenia za nami

Światowy Dzień Żywności obchodziliśmy tym razem wspólnie. Dnia 16. października (środa) Bank Żywności wraz z Zainspirowaną Integracją zaprosili delegacje tczewskich szkół i placówek wspierających osoby z niepełnosprawnościami, a także dyrekcje różnych organizacji i gości do wyrażenia sprzeciwu wobec wyrzucania nadmiernej ilości jedzenia w polskich domach.

 

Wydarzenie „Manifest Przeciwko Marnowaniu Jedzenia” rozpoczął się o godz. 10:30 przed budynkiem Urzędu Miasta w Tczewie, gdzie Prezes Banku Żywności w Tczewie Maria Jankowska wraz ze współorganizatorem, Agnieszką Synowiec, przywitali wszystkich uczestników. W przywitaniu tym udział wziął również Prezydent Miasta Tczewa, Mirosław Pobłocki, który objął akcję Patronatem Honorowym. W spotkaniu brało udział ponad 300 osób, a liczne reprezentacje szkół i innych placówek przygotowały na tę okazję transparenty z hasłami dotyczącymi marnowania jedzenia. Nie zabrakło również innych kreatywnych form, takich jak specjalne stroje czy fryzury z powpinanymi sztucznymi owocami i warzywami. Po przywitaniu ruszył marsz ulicami Starego Miasta – spod ratusza do Centrum Kultury i Sztuki, gdzie na uczestników czekały kolejne atrakcje przygotowane przez organizatorów.

 

Czytaj dalej poniżej

 

  

 

Druga część wydarzenia odbyła się w gościnnych przestrzeniach Partnera Głównego wydarzenia, Centrum Kultury i Sztuki. Po słowie wstępu na scenę zaproszeni zostali przedstawiciele YOUng Heroes, którzy wprowadzili widzów w temat statystyk oraz przedstawili humorystyczny skecz opowiadający o (mających swój wpływ na marnowanie jedzenia) przecenach w sklepach.

 

Następnie uczestnicy wydarzenia wysłuchali prelekcji „Jak nie marnować w naszych domach” przygotowanej przez dietetyk Katarzynę Duszyńską z Naturhouse. Obecni na sali dowiedzieli się m.in. w jaki sposób należy przechowywać żywność i w jaki sposób podejść do wykonywania zakupów. Specjalista opowiedział również o konkretnych sposobach na przetworzenie produktów, które nie wyglądają już atrakcyjnie a jeszcze nadają się do spożycia.

 

  

  

fot. organizatora

 

Po pierwszych wystąpieniach na scenie nastąpiła przerwa na sali głównej, aby dzieci i młodzież mogły skorzystać ze stanowisk edukacyjnych, które przygotowały firmy partnerskie. Stacja Dobrego Czasu i Helen Doron udostępnili m.in. możliwość sterowania robotami za pomocą tabletów, Akademia Woow i Tczewska Szkółka Programowania ogromną grę interaktywną z zadaniami, YOUng Heroes zapewnili konkursy i quizy (z nagrodą specjalną) a Polskie Gołębie Rasowe zaprezentowały 3 gatunki ptaków rzadko spotykanych (jeden z nich wykonywał fikołki na zawołanie!). Stanowiska cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem młodych uczestników wydarzenia.

 

Czytaj dalej poniżej

 

  

fot. organizatora

 

  

fot. Jacek Cherek

 

Po kilkudziesięciu minutach wszyscy wrócili na salę widowiskową, gdzie prowadzący wydarzenie Agnieszka Synowiec, Ewa Misztal i Adam Plutowski zaprosili uczestników do udziału w konkursach związanych z ekologią i sposobami na niemarnowanie. Podczas ich trwania rozdano blisko 40 nagród indywidualnych ufundowanych przez sponsorów!

 

Po konkursach na scenę wkroczył Marek Plutowski, który oprócz występu muzycznego skierował do uczestników wydarzenia kilka słów motywacji do realizacji własnych marzeń oraz apel dotyczący zwracania uwagi na osoby potrzebujące – w myśl słów swojego utworu „(…) z największymi problemami zwykle zostajesz sam (…)”.

 

Na koniec wydarzenia miał miejsce finał w postaci podsumowania konkursu dla szkół na najciekawsze hasło przygotowane na marsz. Cztery nagrody główne ufundowane przez Polskie Gołębie Rasowe (zajęcia edukacyjne z pokazem) oraz Akademię Piłkarską Mateusz Brzoskowski (zajęcia ogólnorozwojowe prowadzone przez trenerów) trafiły do delegacji Zespołu Szkół Ekonomicznych, Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 5 i Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych.

 

Wartość wszystkich nagród podczas wydarzenia przekroczyła 5 000 zł!

 

„Manifest Przeciwko Marnowaniu Jedzenia” zakończył się apelem dotyczącym wolontariatu i możliwości włączania się w inicjatywy związane z pomaganiem potrzebującym. W obsłudze wydarzenia organizatorów wsparli wolontariusze z II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie.

 

Czytaj dalej poniżej

 

 

  

fot. Jacek Cherek

 

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawował Starosta Tczewski, pan Mirosław Augustyn oraz Prezydent Miasta Tczewa, pan Mirosław Pobłocki (www.wrotatczewa.pl)

 

Patronat Medialny: Radio Tczew, Telewizja Tetka, Tcz.pl, Radio Głos, Dziennik Bałtycki, Kurier Tczewski


Partner Główny: Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie

 

Partnerzy i Sponsorzy nagród dla dzieci i młodzieży: YOUng Heroes, Teatr Tańca 8 Negro, Materace Tczew, Akademia Piłkarska Mateusz Brzoskowski, Kino Helios Tczew, Polskie Gołębie Rasowe, Centrum Nauki Sowa, Stacja Dobrego Czasu, Helen Doron English, Akademia Edukacji Woow, GTC Group, Naturhouse, Radny Miasta z ugrupowania „Tczew Od Nowa” i Consulting Adam Plutowski.

 

Dziękujemy wszystkim SPONSOROM, PARTEROM I MEDIOM za ogromny wkład w organizację i promocję wydarzenia, a wszystkim obecnym na "Manifeście" za udział w tej wyjątkowej inicjatywie.

___

 

Organizatorem eventu był Bank Żywności w Tczewie, na którego czele stoi inicjator „Manifestu”, Prezes Maria Jankowska.

 

Celem projektu było zwrócenie uwagi na nadmierne marnowanie żywności w domach, gdzie wyrzucane jest ponad 50% żywności wyprodukowanej (wbrew opinii publicznej, gdzie panuje przekonanie, że najwięcej wyrzuca się w restauracjach). Projekt ten stanowił również podziękowanie w kierunku wolontariuszy biorących udział w akcjach organizowanych przez Bank oraz podziękowanie uczestnikom projektu EkoMisja Nie Marnuję, który prowadzony jest w szkołach podstawowych od marca br.

 

Wydarzenie na sali widowiskowej poprowadzili:

 

Agnieszka Synowiec – Zainspirowana Integracją, współorganizator wydarzenia, pedagog i inicjator akcji społecznych mających na celu włączanie osób z niepełnosprawnościami w aktywne życie społeczności lokalnej. Wspólnie z Ewą Misztal prowadzi audycję „Zainspiruj się integracją” na antenie Radia Tczew – emisja w środy o godz. 18:00, powtórki w niedziele o godz. 16:00.

 

Ewa Misztal – współprowadząca audycję „Zainspiruj się integracją” oraz aktywna zawodowo, włączająca się w różne aktywności społeczne energiczna kobieta poruszająca się na wózku. Ewa pomimo niepełnosprawności pokazuje, że każdy może być częścią wielkich wydarzeń – niezależnie od trudności, z jakimi na co dzień się mierzy. 

 

Adam Plutowski – koordynator „Manifestu…” z ramienia Banku Żywności w Tczewie oraz projektu edukacyjnego „EkoMisja Nie Marnuję”, który realizowany jest w 10 szkołach Powiatu Tczewskiego.

17 października 2019

(58) 588 70 06

Zadzwoń do nas!

Pon. - Pt. 7:00 - 15:00

30 lipca 2020
Bez względu na to, dokąd się wybierasz i
30 czerwca 2020
Wspólne gotowanie to świetny sposób na spędzenie czasu

To może Cię zainteresować

Ostatnie aktualnościMasz do nas pytania?

Skontaktuj się

Imię i nazwisko
Nr telefonu
Twój e-mail
Treść wiadomości
Wyślij
Wyślij
Wiadomość została wysłana - dziękujemy! Odpowiemy najszybciej, jak tylko będzie to możliwe.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Podprogram 2019

Zainspiruj się pomocą

Zadzwoń!

30 lipca 2020
Bez względu na to, dokąd się wybierasz i
30 czerwca 2020
Wspólne gotowanie to świetny sposób na spędzenie czasu

To może Cię zainteresować

Ostatnie aktualnościMasz do nas pytania?

Skontaktuj się

Imię i nazwisko
Nr telefonu
Twój e-mail
Treść wiadomości
Wyślij
Wyślij
Wiadomość została wysłana - dziękujemy! Odpowiemy najszybciej, jak tylko będzie to możliwe.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Dodaj komentarz:

BANK ŻYWNOŚCI

INFORMACJE

O NAS

JAK POMÓC

© 2019 Banki Żywności  |  Wszystkie prawa zastrzeżone.  |  Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

REALIZACJA PROJEKTU

JESZCZE RAZ?

WRÓĆ NA START

INSTAGRAM

FACEBOOK

LINKEDIN

© 2019 Banki Żywności  |  Wszystkie prawa zastrzeżone.  |  Kopiowanie zabronione.

© 2019 Banki Żywności

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Kopiowanie zabronione.