28 marca 2024
Wielkimi krokami zbliżamy się do terminu rozpoczęcia kolejnego cyklu warsztatów w ramach działań towarzyszących pomocy żywnościowej. Od maja do października 2024 roku przeprowadzimy łącznie kilkadziesiąt warsztatów, których uczestnikami będą beneficjenci
18 marca 2024
Zarządzanie budżetem domowym jest kluczowym elementem finansowej stabilności, a jednym z obszarów, gdzie możemy wprowadzić oszczędności, są zakupy spożywcze. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w małej wiosce czy dużej aglomeracji
27 lutego 2024
W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym codziennych wyzwań, czasem łatwo zapomnieć o tych, którzy borykają się z podstawowymi potrzebami, takimi jak jedzenie. W tym kontekście organizacje pożytku publicznego, takie jak Bank
30 stycznia 2021

Dyrekcja dziewięciu szkół, blisko 30 zaangażowanych nauczycieli, ponad 800 uczniów oraz zespół edukacyjny tczewskiego Banku Żywności. Ta duża grupa osób w ostatnich miesiącach wykonała wspólną pracę, której celem było uświadomienie nas wszystkich o problemie nadmiernej eksploatacji planety. II edycja projektu edukacyjnego EkoMisja Nie Marnuję dobiegła właśnie końca.

 

Wspólne działania projektowe rozpoczęliśmy w lutym 2020 roku, kiedy to jako Bank Żywności w Tczewie zaprosiliśmy do współpracy 10 szkół podstawowych. Nie było jeszcze wówczas mowy o pandemii a pierwotny plan zakładał zakończenie projektu uroczystymi galami w każdej ze szkół w czerwcu minionego roku. Rzeczywistość zweryfikowała jednak plany: EkoMisja niemal w całości zrealizowana została zdalnie, a prace w szkołach trwały do 18 grudnia 2020 roku.

 

EkoMisja zakładała realizację 2 etapów w każdej z placówek:

 

  • Projektu Klasa, tj. przeprowadzenie lekcji edukacji ekologicznej przez koordynatora projektu (stacjonarnie lub zdalnie) z uczniami – efektem tego etapu były tworzone przez dzieci i młodzież prace plastyczne.
  • Szkolnego Klubu Niemarnowania, czyli dodatkowych aktywności tj. lekcji poprowadzonych przez nauczycieli na podstawie dostarczonych przez Bank Żywności w Tczewie scenariuszy – z dodatkowym wykorzystaniem innych opracowanych przez organizatorów materiałów: gry planszowej, akcesoriów do przygotowania ogródka szkolnego, naklejek na kosze, kart pracy etc.

 

W wyniku Projektu Klasa wykonane zostały 154 prace projektowe dzieci na wybrane tematy:

  • Jak przekonać rówieśników, aby dbali o planetę?

  • Nasza planeta za 100 lat, jeśli nic nie zmienimy

  • Jak będzie wyglądała nasza planeta, jeśli już teraz zaczniemy o nią dbać?

  • Co mogę zrobić dla mojej planety, aby była zadbana?

 

Efekty samodzielnej pracy dzieci i młodzieży zostały pokazane pozostałym uczniom szkół poprzez publikacje na stronach internetowych oraz szkolnych Fan Page’ach na Facebooku. Dzięki temu zrealizowane zostało kolejne zadanie projektu EkoMisja Nie Marnuję, czyli szerokie dotarcie komercyjne do lokalnej społeczności – zarówno najmłodszych jego reprezentantów, jak i wielu osób dorosłych z rodzicami uczniów na czele.   

 

Działania Szkolnego Klubu Niemarnowania zrealizowane zostały adekwatnie do możliwości użycia materiałów w trudnych warunkach lekcji zdalnych. Dlatego też założenie ogródka szkolnego wraz z posianiem warzyw czy też zabawa edukacyjna z wykorzystaniem gry planszowej EkoMisja w wielu szkołach kontynuowana będzie również poza oficjalnym zakończeniu projektu.

 

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować niezwykle zaangażowanym Dyrektorom i Nauczycielom szkół, których wspólna praca przyczyniła się do sukcesu realizacyjnego projektu EkoMisja.

 

Słowa uznania i wdzięczności kierujemy do przedstawicieli:

  • Szkoły Podstawowej nr 4 w Tczewie
  • Szkoły Podstawowej nr 5 w Tczewie
  • Szkoły Podstawowej nr 7 w Tczewie
  • Szkoły Podstawowej nr 8 w Tczewie
  • Szkoły Podstawowej nr 10 w Tczewie
  • Szkoły Podstawowej nr 2 w Malborku
  • Szkoły Podstawowej nr 1 w Skarszewach
  • Zespołu Szkół i Przedszkola w Miłoradzu
  • Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rudnie

 

Organizatorem projektu EkoMisja Nie Marnuję, zrealizowanym przez Bank Żywności w Tczewie, była Federacja Polskich Banków Żywności. Projekt lokalnie zrealizowany został we współpracy z firmą Consulting Adam Plutowski.

 

EkoMisja Nie Marnuję dofinansowana została przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz sponsorów Amica i Lidl.

 

Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy za wspólną pracę!

 

 

II edycja projektu EkoMisja Nie Marnuję 
dobiegła końca

Siedziba

 

ul. Kwiatowa 2

83-110 Tczew

 

Korespondencja / magazyn

 

Rukosin 4

83-113 Turze

 

Informacje

 

KRS 0000164712

NIP: 5932379609

REGON: 192924175

Nr konta: Santander 05 1090 2620 0000 0001 4207 6178

Centrala

 

tel. (58) 588 70 06

biuro.tczew@bankizywnosci.pl

 

(Pon. - Pt. 7:00 - 15:00)

 

Koordynacja POPŻ

 

Maria Jankowska

tel. (58) 588 70 06

maria.jankowska@bankizywnosci.pl

 

Dystrybucja POPŻ

 

Justyna Nibus

tel. (58) 588 70 06

justyna.nibus@bankizywnosci.pl

Skontaktuj się z nami

Kontakt do Banku Żywności w Tczewie

Chcę pomagać

Start

Żywność przekazują

 Partnerzy  wspierający

Partnerzy strategiczni

Bank Żywności w Tczewie z siedzibą w Rukosinie 4 (83-113 Turze), NIP: 5932379609, REGON: 366714641, adres e-mail: biuro.tczew@bankizywnosci.pl, tel. kontaktowy: (58) 588 70 06

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.

Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)

 

Realizacja: Consulting Adam Plutowski