22 listopada 2023
W dniach 24-25 listopada serdecznie zapraszamy do udziału w Świątecznej Zbiórce Żywności, organizowanej przez Bank Żywności w Tczewie. Ta szlachetna inicjatywa obejmie sklepy wielkopowierzchniowe takie jak Lidl, Biedronka, Netto, Kaufland,
19 listopada 2023
  UKR Запрошуємо до записів на польсько-українські майстер-класи, метою яких є інтеграція осіб з Польщі та України під час зустрічі за кулінарними рецептами обох країн. Разом ми поділимося досвідом з кулінарії
06 listopada 2023
Mamy ogromną przyjemność podzielić się wspaniałą wiadomością! Nasza organizacja została zakwalifikowana do udziału w Programie Pomocy "Żywnościowy SOS 2", który jest inicjatywą Fundacji Moja Biedronka. To kolejny krok naprzód w
26 kwietnia 2023

Jeśli szukasz wskazówek dotyczących podróżowania z ograniczonym budżetem, to jesteś we właściwym miejscu. Sami uwielbiamy korzystać z dobrych okazji, zwłaszcza jeśli chodzi o oszczędzanie pieniędzy podczas podróży!

 

Podróżowanie ze świadomością ekonomicznych oszczędności, jakie można podjąć, sprawia że staje się ono...bardziej dostępne dla ludzi! Możesz przecież zobaczyć "kawał świata" wydając znacznie mniej pieniędzy. Podróże w ten sposób zarządzane nie muszą też być mniej atrakcyjne! 

 

Istnieje wiele sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy podczas podróży - od dokładnego planowania budżetu przed wyjazdem, rozważenie podróży z plecakiem i przy pomocy tzw. car-sharingu, aż po wybory, których dokonujesz na trasie (np. jedzenie czy noclegi).

 

Sprawdź pomysły, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy.

 

1. Wybierz miejsce docelowe ostrożnie


Niektóre miejsca są naturalnie droższe lub tańsze. Naszą pierwszą wskazówką jest zbadanie miejsc, które są dobre do podróżowania z ograniczonym budżetem. Może jest to region Polski mniej uczęszczany, w którym ceny nie zwalają z kolan, a może gdzieś zagranicą, gdzie kurs wymiany złotówki na daną walutę wypada korzystnie?

 

2. Unikaj pułapek turystycznych


Duże miasta i turystyczne "znane miejsca" są często o wiele droższe, niż zbaczanie z utartych szlaków! Spróbuj wybrać mniej znane lokalizacje. Sprawdź te ukryte klejnoty na mapie Polski i w Europie, które możesz odwiedzić.

 

W miejscu docelowym natomiast unikaj restauracji na głównym pasie turystycznym - spróbuj czegoś na uboczu. Jedzenie będzie prawdopodobnie nadal bardzo dobre (bardziej domowe), a przy tym i tańsze!

 

3. Uzyskaj ubezpieczenie podróżne


Być może najważniejsza wskazówka na podróżowanie z ograniczonym budżetem! Oczywiście, początkowo jest to dodatkowy wydatek, ale podziękujesz sobie za uporządkowanie tematu, jeśli podróż zostanie odwołana lub zachorujesz/doznasz urazu zagranicą. 

 

4. Podróżuj poza sezonem


Oczywiście, nie będziesz w stanie zagwarantować sobie dobrej pogody, ale wybrane miejsce docelowe będzie o wiele mniej ruchliwe i zatłoczone. Nie tylko zaoszczędzisz dużo pieniędzy, ale będziesz miał te wszystkie atrakcje bez tłumów!

 

5. Zarezerwuj z wyprzedzeniem...


Oferty last minute mogą być darem niebios, jeśli podróżujesz z ograniczonym budżetem, ale często taniej (i mniej stresująco!) jest zarezerwować transport, zakwaterowanie i zajęcia z dużym wyprzedzeniem.

 

6. ...lub, w mniej turystycznych miejscach


Zakwaterowanie nie zawsze jest reklamowane online na najpopularniejszych stronach i możesz zaoszczędzić pieniądze, rezerwując bezpośrednio u właściciela. Szczególnie w małych miastach lub u rodziny goszczącej turystów. Dużo zależy od tego dokąd zmierzasz!

 

7. Skorzystaj ze Skyscanner, aby znaleźć najtańsze oferty


Skyscanner.net jest najprostszym sposobem na znalezienie tanich lotów między krajami, jeśli interesują Cię podróże zagraniczne! Po prostu wpisz swoje lotnisko / kraj macierzysty i miejsce docelowe, a zobaczysz, co jest dostępne w określonych dniach lub przez cały miesiąc, jeśli jesteś w stanie być elastyczny.

 

8. Leć w środku tygodnia


Loty są droższe w weekendy, ponieważ więcej osób może swobodnie podróżować. Spróbuj latać między wtorkiem a czwartkiem ;-)

 

9. Dobrze się spakuj


Bardzo prawdopodobne, że nie założysz połowy ubrań, które chcesz zabrać. Zabranie więcej niż potrzebujesz będzie kosztować Cię więcej opłaty bagażowej.

 

Pamiętaj też, żeby sprawdzić, czy bierzesz wszystko, czego naprawdę potrzebujesz! Jeśli o czymś zapomnisz, zakup tego niezbędnego brakującego przedmiotu może kosztować dużo pieniędzy, gdy jesteś za granicą.

 

10. Przemyśl nocowanie poza hotelami


Zaoszczędzisz dużo pieniędzy na zakwaterowaniu podczas podróży, jeśli zatrzymasz się np. w hostelu ze wspólną łazienką lub w ramach "bed & breakfast" w dedykowanych ośrodkach. 

 

11. Couchsurfing


Możesz też zatrzymać się w domach ludzi, którzy chętnie przyjmują turystów - za darmo, a właściwie za możliwość spędzenia czasu z ludźmi z innej kultury. Porozmawiania w innym języku. Tylko upewnij się, że jesteś bezpieczny, wybierając ludzi z niezmiennie dobrymi recenzjami ;-)

 

12. Podróżuj nocą


Jeśli masz przed sobą długą podróż, zacznij ją wieczorem. Zaoszczędzasz w ten sposób koszty zakwaterowania na tę noc i nie "tracisz czasu" na podróżowanie w ciągu dnia, więc masz więcej czasu na zwiedzanie! Szczególnie ma to sens, jeśli podróżujesz autokarem lub pociągiem.

 

13. Zajrzyj do usług carpoolingu, takich jak Bla Bla Car


Bla Bla Car i inne podobne usługi mogą pomóc Ci zaoszczędzić dużo pieniędzy. Ludzie, którzy mają samochody i i tak podróżują, sygnalizują, czy mają jakieś wolne miejsca jadąd do danej lokalizacji. Często jest to tańsze niż transport publiczny. Podobnie, jeśli wybierasz się w podróż i masz miejsce w samochodzie, możesz odzyskać trochę pieniędzy na benzynę zabierając kogoś do auta dzięki Bla Bla Car.

 

14. Przeczytaj doświadczenia innych turystów


Włącz przeglądarkę Google wpisując "przewodnik turysty po ...". W ten sposób będziesz mógł od razu zorientować się w kosztach, zakwaterowaniu i polecanych miejscach.

 

15. Wyszukaj darmowe rzeczy do zrobienia w wybranym miejscu docelowym


Świetną wskazówką dla podróżujących z ograniczonym budżetem jest szukanie darmowych rzeczy do zrobienia, gdziekolwiek się wybierasz. Może się zdarzyć, że niektóre muzea są bezpłatne w określone dni lub że odbywają się lokalne wydarzenia.  

16. Uzyskaj lokalną kartę SIM


Roaming danych lub płacenie za WiFi zagranicą może być drogie. Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy podczas podróży jest uzyskanie lokalnej karty SIM z pakietami danych w lokalnych cenach. Będziesz przecież potrzebował danych komórkowych do poruszania się po mieście i do utrzymywania kontaktu z domem. 

 

17. Nie jedz cały czas


Kolejną wskazówką dotyczącą podróżowania z ograniczonym budżetem jest zrobienie zakupów w supermarkecie i gotowanie dla siebie. Weź pod uwagę spróbowanie lokalnych przysmaków, ale poza tym przygotuj własne jedzenie. Większość hosteli posiada też zaplecze kuchenne, które jest dostępne dla wszystkich. Podróżowanie jest też duża pokusą do spożywania nadmiernych ilości przekąsek, które z kolei generują koszty. Spróbuj ograniczyć się do posiłków, które normalnie jadłbyś w domu na co dizeń.

 

18. Pamiętaj o opłatach pobieranych przez bankomaty


Zagraniczne bankomaty mogą pobierać prowizję za wypłacenie lub wymianę pieniędzy. Aby uniknąć opłat, weź tyle pieniędzy, ile chcesz wydać. Zabezpiecz się też przed kradzieżą! Jeśli masz dużo gotówki, umieść ją w różnych częściach torby/kieszeni i zostaw trochę w zamkniętej pod klucz, bezpiecznej kryjówce w miejscu zakwaterowania. 

 

19. Spróbuj się targować


Ceny są często przygotowane "specjalnie" dla turystów, więc dobrze wykorzystaj swoje umiejętności negocjacyjne i sprawdź, czy możesz uzyskać zniżkę! Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli jesteś w grupie, a wszyscy rezerwujecie np. tę samą wycieczkę.

 

20. Uzyskaj rekomendacje od mieszkańców


Miejscowi zdecydowanie nie chcą płacić turystycznych cen za jedzenie, picie i zajęcia. Porozmawiaj z kimś z okolicy (być może z kimś w recepcji hostelu) i zapytaj się o ich ulubione miejsca do odwiedzenia lokalnie. Gwarantujemy, że się nie zawiedziesz ;-)

 

21. Zabieraj własną butelkę wody i termos z kawą


Zabranie własnej butelki z wodą oraz kawy zrobionej w pokoju hotelowym oznacza, że nie musisz za nią płacić na mieście. 

 

22. Zwiedzaj pieszo


Spacer jest najtańszą formą transportu i zdecydowanie najlepszym sposobem na odkrycie nowego obszaru. Wypożyczenie roweru jest często tanie, jeśli chcesz pojechać trochę dalej. Zarówno jazda na rowerze, jak i chodzenie pieszo to świetne sposoby na utrzymanie formy podczas podróży, ale również dostarcie do wielu miejsc, do których nie dojedziesz autem. 

 

Jeśli musisz skorzystać z transportu publicznego, autobusy są zazwyczaj najtańsze. Unikaj taksówek i Uberów jeśli podróżujesz z ograniczonym budżetem - są zdecydowanie najdroższą formą transportu. Przy odrobinie planowania prawie zawsze istnieje znacznie tańsza alternatywa.

 

23. Pracuj podczas podróży


Oczywistym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy podczas podróży jest... zarabianie podczas jej trwania! Wiele osób poznaje nowe tereny, zatrudniając się okresowo w miejscu, które aktualnie zwiedzają. Możesz też zabrać ze sobą laptopa i wykonywać zlecenia zdalnie.

 

24. Zdecyduj o swoim budżecie i trzymaj się go


Jest bardzo wiele miejsc, z których można skorzystać przy niskim budżecie. W każdym kraju i regionie są atrakcje, które możesz "zaliczyć" tanim kosztem. Wystarczy tym wcześniej zarządzić i odpowiednio się przygotować. 

 

A jakie są Twoje najlepsze wskazówki dotyczące podróży budżetowych? 

Daj nam znać pod postem na Facebooku dedykowanemu temu artykułowi! TUTAJ

24 wskazówki na podróżowanie z ograniczonym budżetem

Siedziba

 

ul. Kwiatowa 2

83-110 Tczew

 

Korespondencja / magazyn

 

Rukosin 4

83-113 Turze

 

Informacje

 

KRS 0000164712

NIP: 5932379609

REGON: 192924175

Nr konta: Santander 05 1090 2620 0000 0001 4207 6178

Centrala

 

tel. (58) 588 70 06

biuro.tczew@bankizywnosci.pl

 

(Pon. - Pt. 7:00 - 15:00)

 

Koordynacja POPŻ

 

Maria Jankowska

tel. (58) 588 70 06

maria.jankowska@bankizywnosci.pl

 

Dystrybucja POPŻ

 

Justyna Nibus

tel. (58) 588 70 06

bztczew@wp.pl

Skontaktuj się z nami

Kontakt do Banku Żywności w Tczewie

Chcę pomagać

Start

Żywność przekazują

 Partnerzy  wspierający

Partnerzy strategiczni

Bank Żywności w Tczewie z siedzibą w Rukosinie 4 (83-113 Turze), NIP: 5932379609, REGON: 366714641, adres e-mail: biuro.tczew@bankizywnosci.pl, tel. kontaktowy: (58) 588 70 06

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.

Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)

 

Realizacja: Consulting Adam Plutowski