Banki Żywności w Tczewie: Turze, Rukosin 4

KRS 0000164712

biuro.tczew@bankizywnosci.pl

bztczew@wp.pl

10 kroków do stabilności finansowej

 

 

Budżet domowy to temat, który powoduje gęsią skórkę w wielu domach. Comiesięczne planowanie wydatków, które rozsypuje się

w połowie miesiąca. Odkładanie gotówki w koperty dedykowane kolejnym tygodniom, w których 15-go dnia miesiąca już nic nie ma.

W czasach pandemii jest o to jeszcze trudniej. Jak sobie z tym poradzić?

 

W tym artykule rozprawimy się z dziesięcioma zasadami, których stosowanie wspomaga w drodze do uzyskania stabilności finansowej. Omawiane tematy stanowią „kręgosłup” prowadzonych przez nas warsztatów ekonomicznych (oczywiście wstrzymanych w obecnym czasie).

 

„Jeżeli nie powiesz swoim pieniądzom, gdzie mają iść, to pójdą gdzie chcą” Michał Szafrański

 

 

1. PRZECZYTAJ UMOWĘ ZANIM JĄ PODPISZESZ. JEŚLI NIE ROZUMIESZ, PYTAJ!

 

Być może spotkałeś się z możliwością uczestnictwa w pokazach cudownej pościeli, w której wyśpisz się z 2 tygodniowym zapasem albo niezwykłych garnków, dzięki którym po tygodniu gotowania wrócisz do zdrowia godnego 20-latka.

 

Na takie pokazy zapraszane są szczególnie osoby starsze, które z reguły są bardziej podatne na manipulacje sprzedawcy. Bardzo często zdarza się, że na godzinę po zakończeniu pokazu w recepcji hotelu, w którym odbyła się prezentacja, zjawiają się uczestnicy w asyście swoich dzieci. Padają wówczas oskarżenia pod tytułem „Co wyście wcisnęli moim rodzicom! 3 kawałki złomu za 5 tysięcy złotych?!”. Problem w tym, że sprzedawców garnków już na terenie obiektu nie ma. Pojechali do kolejnego miasta poprowadzić prezentację dla kolejnych osób, które zwęszyły okazję na gratisowy prezent za uczestnictwo i dali się namówić na zakup, z którego…trudno się wycofać.

 

Warto jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy kupimy jakiś produkt niestacjonarnie (tj. w miejscu innym, niż siedziba firmy sprzedającej) mamy 2 tygodnie na odstąpienie od podpisanej już umowy.    

 

CO ZYSKUJESZ, STOSUJĄC TĘ ZASADĘ?

Oszczędzasz, nie wydając na niepotrzebne produkty

 

 

2. POZNAJ SWOJE PRAWA KONSUMENCKIE I Z NICH KORZYSTAJ

 

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy kupiony przez nas produkt był wadliwy, ale nie możemy go zwrócić. Nigdy nie mamy gwarancji, że sklep, który wywiesił na drzwiach kartkę z napisem „Zwrotów nie przyjmujemy” rzeczywiście ma do tego prawo.

 

Niewielu z nas śledzi wszystkie zapisy prawa, dlatego w takich sytuacjach warto korzystać z infolinii dedykowanych np. pod numerami Infolinii Konsumenckiej tel. 801 440 220 oraz tel. 22 290 89 16

 

CO ZYSKUJESZ, STOSUJĄC TĘ ZASADĘ?

Odzyskujesz pieniądze, które gdyby nie prawo konsumenta spisałbyś na straty

 

 

3. PORÓWNUJ OFERTY USŁUG I PRODUKTÓW FINANSOWYCH

 

Czy zawsze oferta kredytu lub pożyczki, która reklamowana jest w telewizji jest najkorzystniejsza? Czy w banku, w którym dobieraliśmy kolejne produkty finansowe poinformują nas, że ich oferta nie jest już najlepsza na rynku i mamy iść do konkurencji?

 

To pytania retoryczne. Oczywista jest odpowiedź: nie. Dlatego sprawdzaj, czy propozycja, którą dostałeś nie jest próbą szybkiego wykorzystania Twojej chwilowej niemocy finansowej. Jeśli porównujesz kredyty i nadal nie wiesz, który będzie najmniej kosztowny – zapytaj niezależnych i zaufanych specjalistów, którzy nie są pracownikami banków. Konsultacje u nich zazwyczaj mają charakter bezpłatny, a opłacani są przez placówkę, którą ostatecznie wybierzesz na podstawie przygotowanej analizy porównawczej.   

 

CO ZYSKUJESZ, STOSUJĄC TĘ ZASADĘ?

Oszczędzasz poprzez wybór produktów z najmniejszymi kosztami (prowizjami, marżami, oprocentowaniami)

 

 

4. NIE KUPUJ POD WPŁYWEM IMPULSU

 

Co się dzieje z nami dorosłymi, gdy widzimy napis „promocja” lub „rabat”? Nie zawsze dokonujemy wówczas racjonalnych decyzji, kupując coś, co nie jest nam potrzebne. Sami siebie usprawiedliwiamy stwierdzeniami, że „przyda się nowy czajnik bezprzewodowy” (chociaż przed zakupami piliśmy kawę zrobioną z pomocą starego czajnika

i była całkiem smaczna), albo że „będzie na prezent dla siostry/mamy”.

 

Czy w takim razie nie wolno nam kupować „z promocji”? Oczywiście, że można, bo po to one są, aby służyły również naszemu oszczędzaniu. Lepiej jednak wrócić do domu, przemyśleć zakup i wrócić po czajnik na drugi dzień, kiedy już stwierdziliśmy, że możemy sobie pozwolić na niezaplanowany wydatek.  

 

CO ZYSKUJESZ, STOSUJĄC TĘ ZASADĘ?

Nie wydajesz pieniędzy na rzeczy, które nie są potrzebne

 

 

5. NIE POŻYCZAJ NA DORAŹNĄ KONSUMPCJĘ

 

Pożyczone pieniądze kiedyś trzeba będzie oddać. Jeśli pożyczymy w kwietniu 300 zł od sąsiadki, to w maju, gdy oddawać będziemy nasze zobowiązanie, z budżetu na nowy miesiąc ubędzie nam 300 zł (+ koszt kawy dla sąsiadki ;-)). Pożyczka taka pomaga więc tylko na „chwilę”, bo i tak koszty nas dopadną.

 

CO ZYSKUJESZ, STOSUJĄC TĘ ZASADĘ?

Nie wpędzasz się w zadłużenia

 

 

6. SZUKAJ DODATKOWYCH ŹRÓDEŁ DOCHODU

 

Łatwo mówić, prawda? A co, jeśli w Twojej miejscowości ogólnie jest problem z zatrudnieniem? Nawet takim podstawowym, które pozwalałoby pracować wszystkim, którzy chcą pracować i zarabiać. Kluczowa w tym podpunkcie jest jednak odpowiedź na pytanie: czy dodatkowym źródłem dochodu musi być praca, którą da nam ktoś inny? Mowa o dodatku do pensji czy do świadczeń, jakie otrzymujemy, czyli o tych 300 zł w miesiącu, które pożyczylibyśmy od sąsiadki.

 

Dodatkowym źródłem dochodu może być sprzedaż innym tego, co potrafimy robić. Przykład. Wiele osób ma trawniki, za których przycięcie chętnie rozliczyliby się stawką godzinową. Zaczyna się od jednego trawnika, a potem sąsiedzi rozmawiają o Tobie z innymi i… zaczynają się pojawiać kolejne zlecenia. Jak myślisz, czy to realne?

 

Inny przykład. Masz umiejętności komputerowe: potrafisz pisać niezłe teksty albo robić grafiki do wykorzystania w internecie. Wiele firm chętnie skorzysta z tego, że nie muszą nikogo zatrudniać na stałe, aby uzupełniał im treści na stronie www, blogu czy w mediach społecznościowych.     

 

Minusy? Musisz zapomnieć o kilku popołudniach czy wieczorach, które przeznaczyłbyś na odpoczynek, relaks i rozrywkę. Zostaną zastąpione realizacją dodatkowo płatnych zleceń. Pamiętaj też o zgłoszeniu dodatkowej działalności do odpowiednich urzędów. 

 

CO ZYSKUJESZ, STOSUJĄC TĘ ZASADĘ?

Pozyskujesz dodatkowe środki do budżetu domowego

 

 

7. KONTROLUJ I PLANUJ SWOJE WYDATKI

 

Tutaj będzie krótko. Zapraszamy do prześledzenia arkuszy excel przygotowanych przez autora bloga www.jakoszczedzacpieniadze.pl , Michała Szafrańskiego.

W tym miejscu znajdziecie też rozwinięcie wielu aspektów, o których mówimy w naszym artykule. 

 

CO ZYSKUJESZ, STOSUJĄC TĘ ZASADĘ?

Nauczysz się kierować pieniądze tam, gdzie są najbardziej potrzebne

 

 

8. WYDAWAJ MNIEJ NIŻ ZARABIASZ

 

100 zł odłożone do „skarpety” jeszcze wrażenia nie robi, ale regularnie odkładane co miesiąc sprawi, że za pół roku, gdy zepsuje się pralka, nie będziesz musiał wyciągać pieniędzy z budżetu na dany miesiąc. Pamiętaj. Nieprzewidziane wydatki i tak kiedyś się pojawią!

 

Budowanie poduszki bezpieczeństwa sprawia, że nie popadamy w zadłużenie, gdy zajdzie potrzeba pokrycia dodatkowych kosztów życia. 

 

CO ZYSKUJESZ, STOSUJĄC TĘ ZASADĘ?

Unikniesz zadłużenia, gdy pojawią się niespodziewane wydatki

 

 

9. NIE UDOSTĘPNIAJ NIKOMU SWOICH DOKUMENTÓW OSOBISTYCH

 

Oszuści również dopasowują się do czasów, w których żyjemy. Dzisiaj kieszonkowcy nie wyrywają torebek z rąk – szukają coraz bardziej zaskakujących metod. Na przykład przystawiając do torebek i plecaków terminale płatnicze - w ciasnych środkach komunikacji miejskiej - aby pobrać bezdotykowo środki z kart znajdujących się w portfelach.

 

Zdarza się też, że oszukani zostaniemy przez (potencjalnie) bliskie nam osoby. Z dowodem osobistym można dzisiaj zrobić wszystko – włącznie z wzięciem pożyczki przez internet. Jeśli mieszkamy z osobami, które szukają niekoniecznie uczciwych sposobów na uratowanie swoich finansów, warto „włączyć” czujność. 

 

CO ZYSKUJESZ, STOSUJĄC TĘ ZASADĘ?

Unikniesz kradzieży swoich pieniędzy

 

 

10. ODKŁADAJ, NAWET DROBNE SUMY

 

I tu właściwie odsyłamy do punktu nr 8, w którym pisaliśmy o odkładaniu. Oszczędzanie pieniędzy sprawia, że możesz zaplanować (oczywiście z odpowiednio dużym wyprzedzeniem) nie tylko poduszkę bezpieczeństwa na poczet nieprzewidzianych wydatków, ale również sprawić, że zaczną się realizować marzenia o zagranicznych wakacjach za gotówkę (jeśli ustalimy odpowiednią wysokość comiesięcznych oszczędności) czy remoncie mieszkania, który odkładany był ze względu na brak pieniędzy.

 

To również rozwiązanie na nie jasną sytuację z emeryturami dla dzisiejszych 30 i 40-latków.

 

CO ZYSKUJESZ, STOSUJĄC TĘ ZASADĘ?

Czujesz się bezpieczniej, a Twoje marzenia mogą zostać zrealizowane – w krótszej lub dłuższej perspektywie czasu

 

___

 

Powyższe opracowanie to nasze autorskie rozwinięcie 10 zasad, które omawiamy z uczestnikami szkoleń ekonomicznych w Ośrodkach Pomocy Społecznej i innych placówkach współpracujących w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa Podprogram 2019. Zasady te stanowią integralną część broszury do projektu „Finansowo Silni” Federacji Polskich Banków Żywności. 

 

Polecamy treść całej broszury, którą pobrać można w tym miejscu >> https://bankizywnosci.pl/finansowo-silni/ 

 

 

 

23 kwietnia 2020

(58) 588 70 06

Zadzwoń do nas!

Pon. - Pt. 7:00 - 15:00

31 sierpnia 2020
Pomimo tego, że przez ostatnie tygodnie praca w
30 lipca 2020
Bez względu na to, dokąd się wybierasz i

To może Cię zainteresować

Ostatnie aktualnościMasz do nas pytania?

Skontaktuj się

Imię i nazwisko
Nr telefonu
Twój e-mail
Treść wiadomości
Wyślij
Wyślij
Wiadomość została wysłana - dziękujemy! Odpowiemy najszybciej, jak tylko będzie to możliwe.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

 

Podprogram 2019

Zainspiruj się pomocą

Zadzwoń!

31 sierpnia 2020
Pomimo tego, że przez ostatnie tygodnie praca w
30 lipca 2020
Bez względu na to, dokąd się wybierasz i

To może Cię zainteresować

Ostatnie aktualnościMasz do nas pytania?

Skontaktuj się

Imię i nazwisko
Nr telefonu
Twój e-mail
Treść wiadomości
Wyślij
Wyślij
Wiadomość została wysłana - dziękujemy! Odpowiemy najszybciej, jak tylko będzie to możliwe.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Dodaj komentarz:

BANK ŻYWNOŚCI

INFORMACJE

O NAS

JAK POMÓC

© 2019 Banki Żywności  |  Wszystkie prawa zastrzeżone.  |  Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.

MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

REALIZACJA PROJEKTU

JESZCZE RAZ?

WRÓĆ NA START

INSTAGRAM

FACEBOOK

LINKEDIN

© 2019 Banki Żywności  |  Wszystkie prawa zastrzeżone.  |  Kopiowanie zabronione.

© 2019 Banki Żywności

Wszystkie prawa zastrzeżone.

Kopiowanie zabronione.