29 kwietnia 2024
“Najtaniej, to jest zostać w domu.” Na pytanie jaka jest najtańsza forma odpoczynku, pewnie odpowiedzielibyśmy podobnie. Czasami jest jednak tak, że chcemy “zmienić sufit”, gdzieś wyjechać, aby odciąć się od
23 kwietnia 2024
Posiadanie wiedzy to klucz do zmiany. Bank Żywności w Tczewie nie tylko dostarcza pomoc żywnościową dla tych, którzy jej potrzebują, ale także oferuje warsztaty edukacyjne, które mogą zmienić życie. Mamy
03 kwietnia 2024
POL Pomimo tego, że mamy już kwiecień i coraz bliżej nam do aury wiosennej, to jeszcze na chwilę chcielibyśmy wrócić wspomnieniem do zeszłorocznych warsztatów, które stały się owocem naszej refleksji
29 sierpnia 2023

Rozmowa o pieniądzach i zarządzaniu budżetem domowym może być wyzwaniem, szczególnie gdy partner ma skłonności do rozrzutności. Niemniej jednak, otwarty i szczerze prowadzony dialog jest kluczem do zdrowego zarządzania finansami w związku. 

 

Oto kilka podpowiedzi, które mogą pomóc w skutecznej komunikacji na ten temat. Zebraliśmy je dla Was w oparciu o powszechnie dostępną wiedzę psychologiczną w kontekście zarządzania pieniędzmi.

 

Odpowiedni moment i miejsce

 

Unikaj mówienia o finansach w chwili, gdy obie strony są zestresowane lub rozdrażnione. Nie warto więc poruszać tego tematu wówczas, gdy akurat brakuje pieniędzy na koncie czy ktoś z Was jest po nerwowym dniu w pracy. Wybierz spokojny moment, kiedy oboje jesteście gotowi do rozmowy. Ważne jest również, aby wybrać miejsce, gdzie będziecie mogli rozmawiać bez zakłóceń. Rozmowa na tak trudny dla obu stron temat w obecności np. biegających wokół dzieci nie sprzyja spokojnemu dialogowi. 

 

Przed przystąpieniem do rozmowy z partnerem, który ma skłonności do rozrzutności, zrozum jego perspektywę. Może istnieć wiele powodów dla takiego zachowania, takich jak emocje czy nawyki z dzieciństwa. Okazanie przez Ciebie empatii pomoże zbudować atmosferę zaufania.

 

Opowiedz partnerowi o swoich uczuciach i obawach związanych z finansami. Skup się na swoich odczuciach, a nie na oskarżeniu. Na przykład, możesz powiedzieć "Czuję się zaniepokojony/a, gdy widzę, że wydajemy więcej niż mamy".

 

Stosowanie sformułowań w stylu "ja" (np. "Czuję", "Mam obawy") zamiast "ty" (np. "Ty zawsze", "Ty nigdy") pomaga uniknąć oskarżeń i skupić się na swoich uczuciach i potrzebach.

 

Przykłady i cele

 

Przygotuj przykłady sytuacji, które wywołują obawy. To może pomóc partnerowi lepiej zrozumieć, o czym dokładnie mówisz. Unikaj ogólnych stwierdzeń i skup się na konkretnych sytuacjach z Waszego życia. 

 

Warto też wspólnie określić cele finansowe, które chcielibyście osiągnąć jako para. To mogą być krótko- i długoterminowe cele, takie jak oszczędzanie na wakacje, spłacenie długów lub zakup mieszkania. Podkreślenie wspólnego celu może pomóc partnerowi dostrzec wartość oszczędzania.

 

Zaproponujcie wspólnie rozwiązania, które mogą pomóc w poprawie sytuacji finansowej. To może obejmować ustalenie wspólnego budżetu, planowania wydatków czy oszczędzania na konkretne cele. Wspólna praca nad rozwiązaniami może zwiększyć poczucie współodpowiedzialności.

 

Obie strony są ważne

 

Nie zapominaj o słuchaniu partnera. Daj mu szansę wyrażenia swoich myśli i uczuć. Zrozumienie jego punktu widzenia jest kluczowe dla znalezienia kompromisu, a o niego przecież chodzi. 

 

Podczas rozmowy wyznaczcie jasne granice dotyczące wydatków i oszczędności. Ustalajcie zasady, które będą respektowane przez oboje. To może pomóc w uniknięciu konfliktów w przyszłości.

 

Nie można też oczekiwać, że jedna rozmowa rozwiąże wszystkie problemy. Daj partnerowi czas na przemyślenie omawianych kwestii. Warto wrócić do tematu po pewnym czasie, aby podjąć decyzje i ocenić, czy osiągnięto postępy.

 

 

Rozmowa o finansach z partnerem, który ma skłonności do rozrzutności, może być trudna, ale jest niezwykle ważna dla zdrowego zarządzania finansami w związku. Otwarta i szczerze prowadzona komunikacja, empatia, wspólne cele i rozwiązania są kluczowe dla osiągnięcia porozumienia i zdrowej równowagi finansowej. Praca nad tym razem może przynieść długotrwałe korzyści zarówno w relacji, jak i w portfelu.

 

Jeśli interesuje Cię rozszerzenie wiedzy o sposobach na zarządzanie domowymi finansami, zajrzyj również do pozostałych naszych artykułów TUTAJ>>

Jak rozmawiać o pieniądzach z partnerem rozrzutnym?

Siedziba

 

ul. Kwiatowa 2

83-110 Tczew

 

Korespondencja / magazyn

 

Rukosin 4

83-113 Turze

 

Informacje

 

KRS 0000164712

NIP: 5932379609

REGON: 192924175

Nr konta: Santander 05 1090 2620 0000 0001 4207 6178

Centrala

 

tel. (58) 588 70 06

biuro.tczew@bankizywnosci.pl

 

(Pon. - Pt. 7:00 - 15:00)

 

Koordynacja POPŻ

 

Maria Jankowska

tel. (58) 588 70 06

maria.jankowska@bankizywnosci.pl

 

Dystrybucja POPŻ

 

Justyna Nibus

tel. (58) 588 70 06

justyna.nibus@bankizywnosci.pl

Skontaktuj się z nami

Kontakt do Banku Żywności w Tczewie

Chcę pomagać

Start

Żywność przekazują

 Partnerzy  wspierający

Partnerzy strategiczni

Bank Żywności w Tczewie z siedzibą w Rukosinie 4 (83-113 Turze), NIP: 5932379609, REGON: 366714641, adres e-mail: biuro.tczew@bankizywnosci.pl, tel. kontaktowy: (58) 588 70 06

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.

Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)

 

Realizacja: Consulting Adam Plutowski