23 kwietnia 2024
Posiadanie wiedzy to klucz do zmiany. Bank Żywności w Tczewie nie tylko dostarcza pomoc żywnościową dla tych, którzy jej potrzebują, ale także oferuje warsztaty edukacyjne, które mogą zmienić życie. Mamy
03 kwietnia 2024
POL Pomimo tego, że mamy już kwiecień i coraz bliżej nam do aury wiosennej, to jeszcze na chwilę chcielibyśmy wrócić wspomnieniem do zeszłorocznych warsztatów, które stały się owocem naszej refleksji
28 marca 2024
Wielkimi krokami zbliżamy się do terminu rozpoczęcia kolejnego cyklu warsztatów w ramach działań towarzyszących pomocy żywnościowej. Od maja do października 2024 roku przeprowadzimy łącznie kilkadziesiąt warsztatów, których uczestnikami będą beneficjenci
22 lipca 2021

Czasami najtrudniejszą rzeczą w oszczędzaniu pieniędzy jest…rozpoczynanie. W tym artykule chcemy Ci pokazać, jak w zarządzaniu oszczędnościami może pomóc opracowanie prostej i realistycznej strategii, która pozwoli na zabezpieczanie środków do realizacji krótko- i długoterminowych celów.

 

1. Zapisuj swoje wydatki

 

Pierwszym krokiem, który pomoże rozpocząć oszczędzanie jest dowiedzenie się ile tak naprawdę wydajesz. Śledź wszystkie swoje wydatki, zapisując każdą kawę, artykuł gospodarstwa domowego czy inny wydatek. Możesz to zrobić za pomocą aplikacji na telefon lub używając gotowych szablonów np. tych dostępnych do bezpłatnego pobrania na stronie www.jakoszczedzacpieniadze.pl

 

Po uzyskaniu tych danych oraz ułożeniu w rozpisce według kategorii, Twoim oczom ukaże się proste podsumowanie z podziałem na to, ile wydajesz na rachunki, ile na jedzenie a ile na zachcianki. Dzięki niemu dowiesz się, ile tak naprawdę wydajesz w ciągu miesiąca i gdzie możesz zredukować koszty (o czym niżej przeczytasz więcej).

2. Stwórz budżet na oszczędności

 

Dołącz do kategorii Twoich wydatków kolumnę zatytułowaną „oszczędności” i staraj się odkładać od 10 do 15 procent swoich dochodów na samym początku miesiąca (tuż po wypłacie). Środki można odkładać na kilka sposobów, natomiast najbardziej skuteczny to taki, który będzie sprawiał, że pieniądze nie będą w zasięgu Twojej ręki. Pewną metodą może być np. odkładanie gotówki do słoika schowanego w miejscu nieco oddalonym od miejsca codziennego przebywania – np. w piwnicy lub w budynku gospodarczym  (to sposób jednej z uczestniczek naszych warsztatów).   

 

3. Znajdź sposoby na zmniejszenie wydatków

 

Jeśli Twoje wydatki są tak wysokie, że nie możesz zaoszczędzić tyle, ile chcesz, może nadszedł czas, aby się cofnąć. Zidentyfikuj koszty, które możesz w miarę „bezboleśnie” zredukować, takie jak rozrywka i jedzenie. Poszukaj sposobów, aby zaoszczędzić na stałych miesięcznych wydatkach, takich jak telewizja i telefon komórkowy.

 

Oto kilka pomysłów na „przycinanie” codziennych wydatków:

  • Przeszukaj wydarzenia reklamowane na portalach społecznościowych, aby znaleźć bezpłatne lub tanie wydarzenia – dzięki temu zmniejszysz wydatki na rozrywkę.

  • Anuluj subskrypcje i członkostwa, których nie używasz — zwłaszcza jeśli odnawiają się automatycznie (np. portale z filmami online).

  • Zobowiąż się do jedzenia np. tylko raz w miesiącu na mieście i próbuj miejsc, które należą do kategorii "tanie jedzenie". Będąc na wakacyjnym wyjeździe szukaj natomiast punktów gastronomicznych, które są nieco oddalone od głównych alej z dużą ilością turystów – tu jest zazwyczaj najdrożej.

  • Gdy kusi Cię nieistotny zakup (nie potrzebny do codziennego życia), poczekaj kilka dni, aż ochłoniesz. Wówczas będziesz gotowy do oceniania na chłodno, czy rzeczywiście chcesz na niego wydać ciężko zarobione pieniądze, czy lepiej odłożyć, aby za jakiś czas kupić coś bardziej wartościowego.

 

4. Wyznacz cele oszczędnościowe

 

Jednym z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy jest ustawienie sobie celu oszczędzania. Zacznij od myślenia o tym, co możesz i chcesz mieć, czyli na co zbierasz — być może bierzesz ślub, planujesz wakacje lub oszczędzasz na emeryturę. Następnie dowiedz się ile pieniędzy trzeba i jak długo może potrwać, aby na dany cel uzbierać środki biorąc pod uwagę comiesięcznie odkładane „składowe” Twoich oszczędności.

 

Jeśli oszczędzasz na emeryturę lub edukację dziecka, rozważ umieszczenie tych pieniędzy na koncie oszczędnościowym.

 

Wskazówka: Ustaw mały, osiągalny cel krótkoterminowy na coś na tyle dużego, że prawdopodobnie nie będziesz mieć gotówki pod ręką, aby za to zapłacić od razu (na przykład prezenty świąteczne). Osiągnięcie mniejszych celów da Ci impuls psychologiczny sprawiający, że wzmocnisz nawyk oszczędzania i będziesz gotowy do jeszcze bardziej konsekwentnego odkładania na kolejne cele.

 

5. Zautomatyzuj oszczędzanie

 

Jeśli wiesz już (po spisaniu wydatków comiesięcznych), że będziesz w stanie odkładać kwotę X co miesiąc, ustaw sobie przelew stały, który będzie realizowany z Twojego konta podstawowego na konto oszczędnościowe. To układ sprawiający, że nie będziesz się zastanawiać nad tym, czy w danym miesiącu odłożyć czy nie. Nadzwyczajnie łatwo nam wychodzi bowiem usprawiedliwianie się przed samym sobą dlaczego w tym miesiącu nie odłożyliśmy.

 

6. Obserwuj, jak rosną Twoje oszczędności

 

Sprawdzaj swoje postępy co miesiąc. Nie tylko pomoże Ci to trzymać się osobistego planu oszczędnościowego, ale także pomoże zainspirować Cię do znalezienia większej ilości sposobów, aby zapisać i osiągnąć swoje cele szybciej.

 

7. Śledź nowe pomysły i trzymaj się treści, które Cię inspirują

 

Karmienie Twojej motywacji do oszczędzania jest ważne, dlatego obserwuj takie osoby i organizacje, które pomagają Ci tę motywację utrzymać. Polecamy tu również nasze treści, które udostępniamy na Fan Page’u Banku Żywności na Facebooku TUTAJ>>

 

Trzymamy za Ciebie kciuki!

Kilka prostych sposobów na oszczędzanie pieniędzy 

Siedziba

 

ul. Kwiatowa 2

83-110 Tczew

 

Korespondencja / magazyn

 

Rukosin 4

83-113 Turze

 

Informacje

 

KRS 0000164712

NIP: 5932379609

REGON: 192924175

Nr konta: Santander 05 1090 2620 0000 0001 4207 6178

Centrala

 

tel. (58) 588 70 06

biuro.tczew@bankizywnosci.pl

 

(Pon. - Pt. 7:00 - 15:00)

 

Koordynacja POPŻ

 

Maria Jankowska

tel. (58) 588 70 06

maria.jankowska@bankizywnosci.pl

 

Dystrybucja POPŻ

 

Justyna Nibus

tel. (58) 588 70 06

justyna.nibus@bankizywnosci.pl

Skontaktuj się z nami

Kontakt do Banku Żywności w Tczewie

Chcę pomagać

Start

Żywność przekazują

 Partnerzy  wspierający

Partnerzy strategiczni

Bank Żywności w Tczewie z siedzibą w Rukosinie 4 (83-113 Turze), NIP: 5932379609, REGON: 366714641, adres e-mail: biuro.tczew@bankizywnosci.pl, tel. kontaktowy: (58) 588 70 06

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.

Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)

 

Realizacja: Consulting Adam Plutowski