03 kwietnia 2024
POL Pomimo tego, że mamy już kwiecień i coraz bliżej nam do aury wiosennej, to jeszcze na chwilę chcielibyśmy wrócić wspomnieniem do zeszłorocznych warsztatów, które stały się owocem naszej refleksji
28 marca 2024
Wielkimi krokami zbliżamy się do terminu rozpoczęcia kolejnego cyklu warsztatów w ramach działań towarzyszących pomocy żywnościowej. Od maja do października 2024 roku przeprowadzimy łącznie kilkadziesiąt warsztatów, których uczestnikami będą beneficjenci
18 marca 2024
Zarządzanie budżetem domowym jest kluczowym elementem finansowej stabilności, a jednym z obszarów, gdzie możemy wprowadzić oszczędności, są zakupy spożywcze. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w małej wiosce czy dużej aglomeracji
30 lipca 2019

Czy wiesz, ile dokładnie masz regularnego dochodu w ciągu miesiąca? To właśnie kwota, jaką masz do dyspozycji. Na wszystko. Wyobraź sobie teraz sytuację, że w połowie miesiąca na koncie świecą pustki. Brzmi znajomo? W takim razie ten cykl krótkich porad dotyczących budżetu domowego jest dla Ciebie.

 

Na początek część I, czyli słów kilka na temat PLANOWANIA.

 

Powiesz pewnie, że „to się tak nie da”. Próbowałeś już rozkładania tygodni na koperty – a w każdej z nich pieniądze, które możesz wydać – albo trzymania środków na osobnym koncie bez dostępu za pomocą karty kredytowej (żeby nie kusiło). Kończyło się na tym, że podbierałeś z kolejnych kopert?

 

Wszystkie sposoby zdadzą się na nic, jeśli nie włączymy we wszystko samokontroli. To nad nią (obok zaplanowania miesiąca) trzeba popracować przede wszystkim. Poprzez samokontrolę rozumiemy to, że jeśli coś zaplanowaliśmy, to tak właśnie postępujemy. Podobnie jest z zakupami. Jeśli zaplanujemy wydanie 800 zł w ciągu miesiąca na jedzenie bez alkoholu, to tego się trzymamy. Jeśli zabudżetujemy 200 zł na dodatkowe atrakcje, to nie planujemy kolejnych na dany miesiąc. I tak dalej.

 

Samokontrola przychodzi też z czasem, kiedy widzimy jej owoce. Takie rezultaty, w postaci trzymania zaplanowanych wydatków w ryzach, dają gotowe formularze stworzone w Excelu. Są dostępne w sieci w różnych konfiguracjach. Pomagają one zaplanować cały miesiąc dzieląc wydatki na różne kategorie. Osobnym miejscem jest tu rubryka, w której planujemy koszty stałe (np. kredyty, pożyczki, rachunki za telefon i TV itd.), osobnym miejsce, gdzie planujemy inwestycje domowe i koszty jednorazowe, a jeszcze inne miejsce służy do zaplanowania wydatków związanych z lodówką.

 

W tym miejscu polecamy arkusze do pobrania ze strony:

https://jakoszczedzacpieniadze.pl/budzet-domowy-2019-szablon-arkusza

 

A jeśli szablon na komputer jest dla Ciebie na samym początku kłopotliwy – na potrzeby takiego planowania można użyć również zwykłego zeszytu i podzielić go na odpowiednie tabelki.

 

Podsumowując: zaplanuj wydanie mniejszej kwoty niż ta, która ląduje na Twoim koncie. Pozostałą kwotę odkładaj na osobne konto lub do nienaruszalnej koperty.

 

Dlaczego warto to robić? Odłożone pieniądze możesz spożytkować na niespodziewany wydatek (mowa tu o naprawie auta lub pralki, albo innym zakupie koniecznym do przeżycia „na teraz”) lub gromadzić w ramach oszczędności na przyszłość.

 

Na koniec. Część z nas powie w tym miejscu: ale przecież ja mam niskie dochody i nie mam co budżetować. Odpowiedź niestety Ci się nie spodoba. Budżetować należy PRZEDE WSZYSTKIM wówczas, gdy mamy niskie dochody. To właśnie dzięki budżetowaniu zdajemy sobie sprawę, jak wiele kosztów przechodziło nam „przez palce” i gdzie mogliśmy zaoszczędzić. Planowanie wydatków i ich zapisywanie pozwala nam również porównywać wartości poszczególnych produktów, dzięki czemu stajemy się bardziej czujni podczas zakupów.  

 

Przed nami jeszcze trzy części wpisów z serii „Jak uporządkować budżet domowy”:

 

Część II – Kontroluj

Część III – Pilnuj oszczędności

Część IV – Nie daj się oszukiwać

 

Chcesz dowiadywać się o nich w pierwszej kolejności?

 

Dołącz do naszej społeczności na Facebooku polubiając Fan Page: https://www.facebook.com/bankzywnosciwtczewie/ lub zapisz się na Newsletter tutaj: https://www.tczew.bankizywnosci.pl/

 

Powiadomimy Cię o nowych wpisach w tych właśnie miejscach.

 

Pozostaniemy w kontakcie? ;-)

 

JAK UPORZĄDKOWAĆ BUDŻET DOMOWY? 
Część I: Planuj

Siedziba

 

ul. Kwiatowa 2

83-110 Tczew

 

Korespondencja / magazyn

 

Rukosin 4

83-113 Turze

 

Informacje

 

KRS 0000164712

NIP: 5932379609

REGON: 192924175

Nr konta: Santander 05 1090 2620 0000 0001 4207 6178

Centrala

 

tel. (58) 588 70 06

biuro.tczew@bankizywnosci.pl

 

(Pon. - Pt. 7:00 - 15:00)

 

Koordynacja POPŻ

 

Maria Jankowska

tel. (58) 588 70 06

maria.jankowska@bankizywnosci.pl

 

Dystrybucja POPŻ

 

Justyna Nibus

tel. (58) 588 70 06

justyna.nibus@bankizywnosci.pl

Skontaktuj się z nami

Kontakt do Banku Żywności w Tczewie

Chcę pomagać

Start

Żywność przekazują

 Partnerzy  wspierający

Partnerzy strategiczni

Bank Żywności w Tczewie z siedzibą w Rukosinie 4 (83-113 Turze), NIP: 5932379609, REGON: 366714641, adres e-mail: biuro.tczew@bankizywnosci.pl, tel. kontaktowy: (58) 588 70 06

 

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści oraz zdjęć zabronione.

Obowiązek informacyjny przed wyrażeniem zgód na przetwarzanie danych (zobacz)

 

Realizacja: Consulting Adam Plutowski